puzzle dla dorosłych

Dlaczego warto układać puzzle dla dorosłych?

Jeśli lubisz rozwiązywać różnego rodzaju nietypowe problemy, to zapewne znasz drewniane puzzle. Ponieważ drewniane łamigłówki często wymagają znalezienia niestandardowych rozwiązań, pomogą Ci poprawić umiejętność myślenia i nauczyć się patrzeć na problem z różnych perspektyw.

Gra w puzzle to rozwijanie pomysłowości

Puzzle dla dorosłych dadzą Ci możliwość szukania rozwiązań w zupełnie innych podejściach i nawet gdy pomysł, który się pojawi, nie jest rozwiązaniem zagadki, to i tak prowadzi do rozwoju alternatywnego myślenia, jest ucieczką od tego, co zwykłe i proste. Puzzle trenują umysł do efektywnej pracy na różne sposoby. Wymagają one na ogół zastosowania metody prób i błędów wraz z wykorzystaniem systematyczności. 

Łamigłówki wspierają proces myślowy

Puzzle i układanki dla dorosłych wymagają umiejętności rozpoznawania różnych części plus całego obrazu zadania, co wymaga logicznego osądu i pomysłowości. Ponieważ różne części naszego mózgu funkcjonują jako całość, aby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujące rezultaty, trwałe badania ujawniają, że w przypadku przedmiotów takich jak geometria i arytmetyka, przedmioty są najlepiej przyswajane i rozumiane, gdy wszystkie funkcje mózgu pracują unisono, aby znaleźć rozwiązania problemów.

Rozrywka to produkcja dopaminy

Nasz mózg wytwarza neuroprzekaźniki, które “pomagają” w komunikacji mózgu z układem nerwowym. Jest to potrzebne do sygnalizowania organizmowi, kiedy i jak ma wykonywać określone funkcje. Puzzle i układanki znacznie wspomagają mózg w produkcji dopaminy, neuroprzekaźnika. Kiedy mózg zaczyna pracować nad jakimś zadaniem, to właśnie produkcja dopaminy mu to umożliwia. Te neuroprzekaźniki poprawiają zdolności motoryczne, siłę koncentracji, optymizm, pewność siebie i skupienie.

Ponadto dopamina koreluje ze zrozumieniem: oznacza to, że wzrost poziomu dopaminy pomaga mózgowi zwiększyć zrozumienie. Rozwiązywanie zagadek pozwala umysłowi w naturalny sposób wytworzyć najkorzystniejszą i odpowiednią do zadania chemię. Zwiększony poziom dopaminy ułatwia następnie rozwiązywanie zagadek. Dlatego też wiele osób często odczuwa silną potrzebę dalszego rozwiązywania zagadki, nawet gdy jest ona niesamowicie trudna.